Sonuc Yazılım

mikro yazılım iş ortağı

Mikro E-defter Uygulaması 

Mikro E-Defter, Gönderimi firmanız sözleşmeli danışmanlık kapsamında düzenli e-defter beratlarınız GİB e firmamız tarafından yollanmaktadır. Güncellemeler yapıldıkça uzman ekibimiz güncellemeleri yollamaktadır.

e-Defter nedir?

Mikro E-Defter, Şekil hükümlerinden bağımsız olarak Vergi Usul Kanunu (VUK) ve/veya Türk Ticaret Kanunu’na göre tutulması zorunlu olan defterlerde yer alması gereken bilgileri kapsayan elektronik kayıtlar bütünüdür.

Mikro e-Defter’in Avantajları

Mikro E-Defter, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) belirlediği standartlarda hazırlanan yevmiye defteri ve defter-i kebir belgelerini elektronik ortamdan GİB’e gönderilen dosyalar halinde kanuni olarak belirlenen süre boyunca e-Mikro güvencesiyle saklar.

Mikro Yazılım e-Fatura kullanıcısı olmasanız bile My e-Defteri kullanabilir, e-Defter hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

GİB ID’si, e-Belge detayları vb. veriler otomatik olarak e-Defteriniz programınıza aktarılır.

Basım, tasdik, saklama ve depolama yükümlülüklerini ortadan kaldırır, elektronik ortamda kolayca işlem yaparsınız. İş gücünden ve zamandan tasarruf sağlarsınız.

İç ve dış denetime ortak bir format ve standartta hazır olursunuz.

Şekil hükümlerinden bağımsız olarak Vergi Usul Kanunu (VUK) ve/veya Türk Ticaret Kanunu’na göre tutulması zorunlu olan defterlerde yer alması gereken bilgileri kapsayan elektronik kayıtlar bütünüdür.

Saygılarımızla

Sonuç Yazılım ve Danışmanlık

mikro e-defter hakkında merak ettikleriniz;

mikro e-defter Sık Sorulan Sorular,

Mikro E-Defter nedir? Nasıl Uygulanır ?
Şekil hükümlerinden bağımsız olarak Vergi Usul Kanunu (VUK) ve/veya Türk Ticaret Kanunu’na göre tutulması zorunlu olan defterlerde yer alması gereken bilgileri kapsayan elektronik kayıtlar bütünüdür.E-Defter’den kimler faydalanabilir?

1 Sıra No.lu Elektronik Defter Genel Tebliği’nde yer alan şartları taşıyan gerçek ve tüzel kişiler e-defter tutabilir.E-Defter’den nasıl faydalanabilirim?
https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/ linkinden tüzel kişiler kendilerine ait mali mühür, gerçek kişiler ise kendilerine ait mali mühür veya elektronik imza ile başvurusunu internet üzerinden yapabilir.

Kullanıcılar elektronik fatura uygulaması için temin ettiği mali mührünü elektronik defter uygulamasına başvurmak içinde kullanabilir. Bunun dışında posta yolu ile başvurular kabul edilmemektedir.MY E-Defter’den faydalanmak için mali mühür almam gerekiyor mu?

Evet. Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurup mali mühürünüzü temin ettikten sonra MY E-Defter uygulamasından faydalanabilirsiniz.E-Fatura kullanıcısı olmadan, e-Defter kullanıcısı olabilir miyim?

1 Sıra No’lu Elektronik Defter Genel Tebliğinde yapılan değişiklik ile e-Defter uygulamasının ön koşullarından olan e-Fatura kullanıcısı olma zorunluluğu kaldırılmıştır. Yani e-Fatura kayıtlı kullanıcısı olmadan e-Defter uygulamasından yararlanılabilir.

mikro e-defter Özel entegratörle çalışacak mükelleflerin mali mühür almaları gerekecek mi?

Evet. Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurup mali mühürünüzü temin ettikten sonra başvurunuzda Özel Entegratör aracılığı ile e-Faturayı kullanacağınızı belirtmeniz yeterlidir.

mikro e-defter oluşturmak için ne yapmalıyım

http://www.edefter.gov.tr/edefteruyumluyazilimlar.html linkindeki uyumlu yazılımları kullanmalısınız. Mikro E-Defter onaylı yazılımını kullanabilirsiniz.

Hem kâğıt hem de elektronik defter tutmak mümkün mü? 
1 Sıra Numaralı Elektronik Defter Tebliğe elektronik defter tutma zorunlu olan firmalar, e-defter dışında başka defter tutama olanağı yoktur.

Gönüllü e-defter başvurusu mümkün müdür? 
Gönüllü olarak e-defter uygulamasına başvurmak mümkündür. Gönüllü olarak e-Deftere geçmek isteyenler https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/linkinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuru öncesi mali mühür alınmalıdır, sonrasında elektronik imza kullanma zorunlu olduğu unutulmamalı.

her hizmet için e-mikro almalımıyız kontör kullanımı nasıl olmalı?

Mikro E-Kontör”, Mikro Yazılımevi’ne tüm e-mikro hizmetleri kullanımda kontör karşılığı ödenen ödeneğe göre alınır.

Bu sebeple sadece kontör mikro modülü kullanan yada kullanmayan firmalar köntör almaları yeterli olacaktır..

Mikro E-Kontör paketini nasıl satın alabilirim?

Bayi olarak Sonuç Yazılım olarak kontör yükleme hizmeti yapmaktayız.

Mikro Kontör paketini aylık mı satın almam gerekiyor?
Her Ay almaya gerek yok. Harcamanız kadar alırsınız, hesaplama yapabilir ve kontörünüz bitmesine yakın alabilirsiniz.

 

 

mikro-yazilim-logo-1
Ara beni
+
Gönder